کنترل کیفیت چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

کنترل کیفیت، مجموعه ای از دستورالعمل ها، اصول و قوانینی است که به منظور ارزیابی همه جانبه یک محصول صنعتی توسط کارشناسان کنترل کیفیت اجرا می شوند،در فرایند کنترل کیفیت  محصولات صنعتی از نظر شکل ظاهری، ابعاد و اندازه استاندارد، رنگ، استحکام و بسیاری موارد دیگر مورد ارزیابی دقیق قرار می گیرند.این قسمت از مهم ترین بخش های کارخانه های تولیدی است چرا که کیفیت محصولات در گرو تأیید تمام آزمون هایی است که در قسمت آزمایشگاه بر روی نمونه ها انجام می شوند. .بدین ترتیب که اگر محصول با استانداردهای کیفی مطابقت نکند،معیوب حساب شده و از چرخه ی تولید و خدمات خارج می شود. 

کنترل کیفی یک جز جدایی ناپذیر هر نوع تجارتی است و نیاز به استراتژی ،اختصاص زمان و هزینه ،وتعهد به کیفیت مطلوب محصولی تولید شده دارد.لازم بذکر است که فرایند کنترل کیفیت یک فرایند موردی نیست،بلکه همواره و بطور پیوسته باید در حال انجام باشدتا هر تغییر در محصول ناشی از تغییر و تغییرات خواسته یا ناخواسته در ماده ی خام ،نیروی انسانی، دستگاهها ، روشها،و فرایندهای تولید بازرسی  شود .مشکلات بلافاصله گزارش شوند تا برای رفع آن مشکل اقدامات لازم انجام شود و اطمینان حاصل شود که اقدامات اصلاحی به نتیجه مناسب رسیده اند.پس اگر بخواهیم به خوبی فرایند کیفیت را کنترل کنیم، باید بطور دائم و دقیق این تغییرات را بررسی و جمع آوری نماییم.

کنترل کیفی باعث کاهش هزینه ها می شود،گرچه تعیین هزینه دقیق این بخش اگر غیرممکن نباشد دشوار است،زیرا پارامترهای بسیاری در زمینه کنترل کیفیت وجود دارد که با برآورد آنها باید به حد بهینه ای رسید،مهمترین این پارامترها عبارتند از :

۱٫نوع محصول،استفاده آن و خطرات مصرف آن
۲٫میزان آگاهی از کیفیت با توجه به اطلاعات موجود
۳٫نیاز به هزینه های اضافی برای اطمینان بیشتر

برای دستیابی به کنترل کیفیت اقدامات مختلفی باید انجام شود که برخی از آنها عبارتند از:

 ۱٫محصول مورد نظر باید حداقل سطح کیفی را داشته باشد تا به سادگی بتوان آنرا در بازار فروخت.
۲٫بمنظور ارزیابی سطح کیفی محصول ،باید استانداردهای دقیقی مورد استفاده قرار گیرد.
۳٫باید انحراف از معیار منطقی نسبت به استانداردهای از قبل تعریف شده ،تعیین شود.
۴٫سطح کیفی مناسب محصول باید به گونه ای به دست بیاید که با کمترین هزینه برای ساخت آن محصول همراه باشد

 روش های کنترل کیفی

کنترل کیفیت عمدتا به دو روش انجام می شود که روش رایج تر آن بازرسی است.روش بازرسی در سه مرحله انجام می شود:

۱٫بازرسی محصول:در انتهای فرایند تولید و زمانی صورت می گیرد که محصول به حالت نهایی خود در آمده است.

۲٫بازرسی فرایند:جهت اطمینان از کیفیت مواد خام و دستگاهها و تجهیزات در حین فرایند انجام می شود.

۳٫تحلیل بازرسی:این مرحله تحلیلی است بر بازرسیهای انجام شده برای یافتن نقاط دقیق مشکل در فرایند

 

آزمونهای کنترل و کیفی

 آزمونهای کنترل و کیفی محصولات یک سری فرایند مشخصی دارند که از استاندار های جهانی پیروی میکنند . آزمونهایی که در واحد کنترل کیفیت شرکت آناهیتا پلاست زمرد  انجام میشود ، مطابق  با  همان استانداردها میباشد . نوع آزمون  های که در واحد کنترل کیفیت شرکت آناهیتا پلاست زمرد  انجام میشود  به شرح زیر می باشد:

شماره استاندارد نوع آزمون

۱_۱۰۲۳۷ میزان خاکستر

۱۱۲۲۸

میزان مواد فرار
۹۱۱

۱۱۲۲۸

میزان جذب آب
۱۱۲۲۸ تغییر اندازه ابعادی
۱۱۲۲۸ آزمون سوختن
۱۱۲۲۸ آزمون میزان نشت پذیری
۹۴/۶۲/EC آزمون فلزات سنگین
ISIRI   ۱۳۷۳۷_۱

ISIRI   ۱۳۷۳۷_۹

آزمون مهاجرت
ISIRI  ۶۹۸۰_۲              MFI     آزمون  

 

این واحد کنترلی هر روز  و هر دوساعت یکبار بطور رندوم از خط تولید نمونه برداری شده و آزمونهایی فیزیکی همچون :وزن نمونه،حجم نمونه،براق یا مات بودن نمونه،ایستایی بودن نمونه،درب بندی نمونه،آب بندی نمونه،بررسی تطابق رنگ ،بررسی خط رنگ در نمونه،بررسی چربی سطح نمونه،بررسی سوراخ در نمونه،تست پرتاب، تست ضربه،بررسی عدم دفرمگی نمونه و همچنین اندازه گیری دهانه بطری،تست وارونه کردن بطری آزمونهایی چون میزان خاکستر نمونه،میزان مواد فرار ،میزان جذب آب و تغییر اندازه ابعادی ،آزمون سوختن ،آزمون میزان نشت پذیری را انجام میدهد  و نتیجه آن ثبت  و مورد بررسی قرار میگیرد

 

شرح آزمون های واحد کنترل کیفی

ایستا بودن

بطری باید گفت که کف بطری بایستی کامل روی زمین بنشیند و هیچ برآمدگی در کف وجود نداشته باشد.

تطابق رنگ :

بایستی رنگ نمونه تولید شده با نمونه اصلی تطابق و یکسان باشد.

عدم خط رنگ در نمونه :

نمونه بایستی هیچگونه خط آشغالی روی آن نباشد.

چربی سطح نمونه:

نمونه باید فاقد چربی روی سطح خود باشد.

تست پرتاب:

بطری را از آب پر کرده و درب آنرا محکم بسته و از فاصله ۵/۱متری پرتاب میشود که در هنگام برخورد با سطح زمین نبایستی درب بطری از بطری رها شود یا اگرهم درب بطری جدا نشد نبایستی هیچ نشتی از بطری داده شود.

تست ضربه:

بطری را از آب پر کرده ودرب آنرا محکم میبندیم و بصورت افقی و محکم از کمر بطری به لبه میز ضربه میزنیم که در این حالت نبایستی درب بطری از بطری رها شود ویا آبی از بطری نشت کند.

عدم دفرمگی:

برای مثال دهانه بطری نبایستی کج باشد یا درب کرم نبایستی دفرمه باشد.

تست وارونه کردن بطری:

این تست برای آب بندی درب بطری بکار میرود به این صورت که بطری را از آب پر کرده و درب آنرا بسته و بمدت ۲۴ساعت وارونه میکنند که در این مدت نبایستی از درب بطری آبی نشت کند.

 اندازه گیری حجم نمونه:

برای بدست آوردن حجم نمونه ، ابتدا بطری خالی را توزین نموده سپس دکمه

را تا گلوگاه از آب پر کرده سپس وزن میکنیم که حجم خالص نمونه بدست میاید.

 آزمونهایی چون فلزات سنگین:

مهاجرت و آزمون نرخ جریان مذاب را هر ماه به آزمایشگاه همکار داده تا انجام دهد و از صحت فرایند تولید و محصولات اطمینان حاصل شود.

ثبت اطلاعات  دقیق محصول و نگهداری آنها

یکی دیگر از وظایف واحد کنترل کیفیت در این واحد تولیدی این است که اگر نمونه ای برای بار نخست تولید میگردد باید کلیه مشخصات نمونه از قبیل:نام محصول،نام مشتری،کدرنگ،درصدرنگ،تاریخ تولید،نوع بسته بندی ،نوع مواد،وزن نمونه ،کد کالا را بطور دقیق روی نمونه نوشته و بایگانی کند تا برای دفعات بعدی نمونه ای که تولید میشود با نمونه اصلی متفاوت نباشد.

 

نظارت کامل برا فرایند تولید

پرسنل کنترل کیفیت شرکت آناهیتا پلاست بطور مستمردر تمامی سالنها حضور دارند  و تمام مراحل فرایند تولید از تخلیه  و انتقال موارد اولیه به انبار  تا تمامی مراحل تولید و بسته بندی محصول و بارگیری آنها  را به طور مستقیم کنترل و ثبت میکنند  تا از هر گونه خطا و مشکل جلوگیری شود تا بتوانیم محصولی باکفیت را به شما مشتریان عزیز عرضه نماییم